10 postanowień nowoczesnego nauczyciela na Nowy Rok

30.12.2019

10 postanowień nowoczesnego nauczyciela na Nowy Rok

 

Od lat nowy rok to ulubiona pora do zmian, a przynajmniej deklaracji wprowadzania ich w życie. Nie ma lepszego terminu niż przełom starego i nowego roku, który wspólnie ze świątecznym czasem skłania wielu do przemyśleń.

Oczywiście prym w noworocznych postanowieniach wiedzie zmiana wyglądu zewnętrznego. Ociężali po świątecznej uczcie deklarujemy diety i fitness od nowego roku. Cieszą się z tych postanowień zarówno sklepy, dyskonty przygotowują pasującą ofertę nowych wystrzałowych ubrań i akcesoriów sportowych, jak i cieszą się liczne siłownie, bo motywacja do pracy nad własną sylwetką chwilowo wzrasta.

Ale oprócz osobistych postanowień i planów coraz częściej skłaniamy się ku tym zawodowym. Nie będę tu jednak pisał, o pójściu do szefa o podwyżkę 😉 czy o pracy nad awansem, nasza nauczycielska praca jest bardzo specyficzna i raczej nie pokrywa się ze znanymi standardami rynkowymi. Podzielę się za to z tobą moimi postanowieniami - co chciałbym zmienić w nowym roku w moim “nauczycielskim warsztacie pracy”. Wyszło trochę biblijnie, bo postanowień uzbierało się aż dziesięć.

 

  1. Ocenianie kształtujące nie boli i choć w mojej pracy raczej póki co nie mam szans na pozbycie się ocen, to od dawna staram się dawać informację zwrotną. W tym roku będę kontynuować krucjatę przeciw uczeniu się dla ocen.

  2. Więcej mówić, mniej pisać. Punkt ten wiąże się z punktem pierwszym i wynika z rozmów z moimi uczniami z szóstych i siódmych klas. Pomimo, że uczą się angielskiego wiele lat, ich pewność siebie oraz wiara w umiejętności są zdecydowanie za małe. Im szybciej zrozumieją, że nie muszą wiedzieć wszystkiego tym lepiej dla nich.

  3. Już kilka lat wstecz zauważyłem, że podstawa programowa to zdecydowanie za wiele nieprzydatnych ćwiczeń, a za mało realnej, użytecznej wiedzy. Tak więc więcej realizmu i życia na zajęciach to moje trzecie postanowienie.

  4. Więcej wcale nie znaczy lepiej. Zamiast 30 różnych narzędzi, wybiorę 3 najbardziej wartościowe i wszechstronne. Wspólnie nauczymy się je łączyć z tematyką lekcji. Bo czasami od przybytku głowa naprawdę boli.

  5. Praca projektowa nie jest dla mnie nowa. Ale warto czasami poświęcić pogoń za podstawą programową i pogonić uczniów do nauki wartości takich jak wspólny cel, zrozumienie różnorodności kulturowych czy współpraca.

  6. KeepCalm and Relax. Prywatnie z braku czasu, często w trakcie dalekich podróży książki zastępuję audiobookami, pora więc na audiobooki w klasie, a do tego kocyk i poduszka. Uczniom należy się “literackie wytchnienie” w trakcie często długich intensywnych dni i tygodni.

  7. Podaruj sobie coś fajnego. Z roku na rok przybywa akcji, gdzie można zdobyć granty na realizację dodatkowych zajęć czy doposażenie szkoły. Co prawda o pracowni językowej od Mentora na razie nie mam co marzyć, ale liczę na sukces złożonego mikrograntu na sfinansowanie sprzętu i wycieczek w ramach warsztatów językowych.

  8. Nie zapomnij o wyprawie. Czy wiesz jak mało nauczycieli jeździ na konferencje poza lokalny ODN czy miasto wojewódzkie. Osobiście uwielbiam konferencje takie jak Zlot Innowacyjnych Nauczycieli czy K@SSK i na pewno nie zabraknie mnie tam i w nadchodzącym 2020 roku. Ciebie też tam nie może zabraknąć.

  9. Social Media for Good, czyli nadal będę męczył uczniów wykorzystaniem mediów społecznościowych w celach edukacyjnych. Flipgrid nadchodzimy.

  10. Nauczę się czegoś nowego! Hiszpański chodzi za mną od dawna.

 

Wspomniane powyżej postanowienia są czysto osobiste i wynikają z zawodowych i osobistych potrzeb językowca. Czy to dobry wybór i czy uda się je zrealizować? 2020 pokaże. Ja jakie są twoje noworoczne postanowienia? Podzielisz się?

 

Sylwester Zasoński
Sylwester Zasoński
Nauczyciel języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 1 w Skarżysku-Kamiennej. Ekspert w zakresie wdrażania i wykorzystania technologii w edukacji. Członek Stowarzyszenia Mistrzowie Kodowania. Członek grupy innowacyjnych nauczycieli Superbelfrzy RP. Autor kursów Operon i materiałów edukacyjnych w zakresie programowania, robotyki i TIK. Ambasador Scientix i STEM Alliance. Microsoft Innovative Educator Expert. Autor bloga jedynkakoduje.blogspot.com.
Blog