Choć technologia ekranu dotykowego jest starsza niż mogłoby się to wydawać, a to za sprawą firmy IBM, która w 1992 wypuściła telefon Simon z dotykową monochromatyczną klawiaturą, to interaktywna rewolucja w szkołach dopiero się zaczyna. Spory udział w tej rewolucji ma program „Aktywna Tablica”, dzięki któremu do placówek oświatowych trafił nowy sprzęt multimedialny. Ale nawet najlepszy monitor pozostanie tylko telewizorem, o ile nie trafi w odpowiednie ręce pasjonata, który ochoczo zgłębia „tajemną wiedzę” świata TIK (technologii informacyjno-komunikacyjnych).
Podobnie jak z telefonem, chcąc wykorzystać w pełni jego sprzętowe możliwości, używamy przeróżnych aplikacji tworzonych przez deweloperów z innych firm. Takich aplikacji czy stron nie brakuje również na monitory interaktywne. A co ważniejsze, część z nich dostępna jest całkowicie za darmo. Poniżej znajdziesz nasze subiektywne top 10 aplikacji, które powinny znaleźć się na lekcji każdego kreatywnego nauczyciela:
Kahoot
https://kahoot.it/
Aplikacja Kahoot! umożliwia tworzenie i przeprowadzanie interaktywnych quizów.
Aby mieć dostęp do gotowych quizów, należy zarejestrować się w darmowej wersji programu. Gotowe quizy można modyfikować oraz udostępniać je innym.
Symbaloo
https://www.symbalooedu.com/
Dzięki aplikacji Symbaloo można gromadzić i porządkować swoje ulubione strony oraz dodawać treści multimedialne, co umożliwia przygotowanie lekcji online. Zakładki zapisane są w chmurze w formie kafelków.
Genial.ly
https://www.genial.ly/interactive-content-education
Genial.ly to niewątpliwie genialna aplikacja, dająca wiele możliwości w przygotowaniu lekcji dla każdego nauczyciela. Wystarczy stworzyć tutorial, prezentację - a w nich dodawać zdjęcia, filmy, gry.
Squla
https://www.squla.pl/
Squla to nowoczesna platforma edukacyjna, która pomaga dzieciom rozwijać nowe pasje i wiedzę w angażujący sposób. Zawiera prawie 60 000 quizów i zadań dostosowanych do wieku i tempa nauki dziecka.
Duolingo
https://pl.duolingo.com/
Bezpłatny portal Duolingo służy do nauki języków obcych. Posiada różne poziomy trudności oraz system grywalizacji, który sprawia, że nauka języków obcych jest bardzo przyjemna.
Classroomscreen
https://www.classroomscreen.com/
Classroomscreen oferuje zestaw przydatnych narzędzi, które można wykorzystać w trakcie lekcji, m.in.: zegarek, timer, sygnalizator świetlny, generator kodów qr. Narzędzie jest bardzo proste w obsłudze.
BaBaDum
https://babadum.com/
BaBaDum posiada aż 6 gier na naukę nowych słówek w 11 językach. Liczba dostępnych języków wciąż rośnie.
Padlet
https://pl.padlet.com/
Padlet to rodzaj wirtualnej, interaktywnej tablicy korkowej. Służy do tworzenia różnego typu prezentacji, gromadzenia zasobów oraz dzielenia się nimi.
Quizlet
https://quizlet.com/pl
Quizlet to prosty sposób na naukę i opanowanie materiału, którego się uczysz. Możesz stworzyć własne fiszki, lub wybrać spośród miliona innych stworzonych przez użytkowników.
Quick Draw
https://quickdraw.withgoogle.com/
Quick Draw to gra, która prosi gracza o narysowanie podanego wcześniej słowa w 20 sekund, tak aby sztuczna inteligencja Google je rozpoznała. Doskonale sprawdza się jako przerywnik na lekcji.
Zachęcamy do wypróbowania powyższych programów. Być może zaskoczysz we wrześniu czymś nowym swoich uczniów i wykorzystasz w pełni moc drzemiącą w twoim monitorze interaktywnym?